Duże dawki witaminy C przeciwko nowotworom
Witamina C jest jednym z najbardziej skutecznych przeciwutleniaczy, bierze udział w tworzeniu kolagenu i zapobiega stresowi oksydacyjnemu. Aby spełniła efekt terapeutyczny powinna być podawana w dużych dawkach. W przypadku podania dożylnego osiąga się znacznie wyższe stężenie witaminy C we krwi, niż wtedy, gdy przyjmuje się doustnie.
Już ponad siedemdziesiąt lat temu zauważono, że pacjenci chorzy na nowotwory mają niskie stężenie witaminy C, a po jej podaniu stan ich zdrowia ulega poprawie. Podczas jednego z badań zasugerowano, że rak może powstawać na skutek zmian w tkance łącznej, których przyczyną jest niedobór witaminy C. Niemal pół wieku temu zaczęły pojawiać się doniesienia, że wysokie dawki witaminy C mogą przyczyniać się do podnoszenia odporności, zapobiegania infekcji, a także leczenia nowotworów. Późniejsze badania wykazały, że stężenie witaminy C zależy od sposobu jej podania.
Witamina C podawana dożylnie pozwala uzyskać wyższe stężenie we krwi.
Witamina C zaaplikowana w formie wlewu dożylnego pozwala osiągnąć znacznie wyższe stężenie we krwi, niż w przypadku przyjęcia jej doustnie. Wynika to z faktu, że nawet po zażyciu najwyższej tolerowanej dawki witaminy C – nasz organizm ograniczy wchłanianie jej w układzie pokarmowym, czyli kontroluje ile witaminy ma się dostać do krwiobiegu. Tę kontrolę można ominąć jedynie przyjmując witaminę C dożylnie. Porównując z dawką doustną po wlewie dożylnym następuje aż 70 – krotny wzrost stężenia witaminy C! Przyjmuje się, że aby witamina C wykazała aktywność przeciwnowotworową – każdy wlew powinien zwiększyć jest stężenie do 20 000 mikromoli. Aby taki poziom mógł zostać osiągnięty – potrzebne są dawki dożylne wielkości co najmniej 25 – 50 mg. W niektórych przypadkach stosowano nawet dawki w wysokości 1 g na kilogram masy ciała. Tymczasem stężenie witaminy C u zdrowego człowieka wynosi 70 mikromoli.
Na czym polega przeciwnowotworowe działanie witaminy C?
Wielu naukowców prowadziło badania zmierzające do poznania mechanizmu działania dużych dawek witaminy C. Wynika z nich, że witamina C wpływa na metabolizm komórek nowotworowych. Zaburzenia w metabolizmie komórek nowotworowych zakłócają poziom żelaza. Nadmiar wolnego żelaza reaguje również z wysokimi poziomami witaminy C. Tworzy się nadtlenek wodoru i inne wolne rodniki, które mogą uszkadzać DNA, powodując bezpośrednio śmierć komórki lub powodując większą wrażliwość komórek nowotworowych na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem i chemioterapią. Ten toksyczny efekt nie występuje w zdrowych komórkach, w których normalny metabolizm utrzymuje poziom nadtlenku wodoru i wolnego żelaza pod kontrolą.
Obiecujące badania
W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań nad zastosowaniem dużych dawek witaminy C u chorych na nowotwory. Badania laboratoryjne wykazały m. in., że leczenie dużymi dawkami witaminy C spowalniało wzrost i rozsiew komórek raka prostaty, wątroby, jelita grubego, międzybłoniaka złośliwego, neuroblastomy oraz innych typów komórek nowotworowych. Badania potwierdziły też, że łączenie dużych dawek witaminy C z pewnymi rodzajami chemioterapii może być bardziej skuteczne niż wyłączna chemioterapia.
Kobiety chore na raka piersi, które po operacji dostawały wlewy z witaminą C wraz z chemioterapią i radioterapią miały mniej efektów ubocznych i mogły cieszyć się lepszą jakością życia, niż te, które nie otrzymały witaminy C.W badaniu chorych na nieuleczalne nowotwory stwierdzono, że podawanie dożylne witaminy C jest terapią bezpieczną i skuteczną, która podnosi jakość życia, poprawę funkcjonowania fizycznego, psychicznego i emocjonalnego, złagodzenie objawów zmęczenia, nudności i wymiotów, bólu oraz utraty apetytu. W nowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Holden Comprehensive Cancer Center z Uniwersytetu w stanie Iowa i opublikowanym 30 marca br. w raporcie Cancer Cell przedstawiono obiecujące wyniki stosowania dożylnych wlewów witaminy C u pacjentów z glejakiem mózgu oraz niedrobnokomórkowym rakiem płuca w stadium 4., u których zaobserwowano wzrost przeżycia i poprawę jakości życia. Bryan Allen z Katedry Onkologii Promieniotwórczej podkreślił, że stosowanie dożylnie witaminy C jest dobrze tolerowane i może znacznie poprawić wyniki leczenia.
Więcej informacji o wynikach badań na http://www.witamina-c.pl/o-witaminie-c/badania-i-artykuly